Лечебните свойства на листата се дължат главно на наличието на етерично масло, което има антимикробно и противовъзпалително действие.
Доказано е, че етеричното масло унищожава бактериите Eshericia Colli, Schigela sonei, Salmonela, и има малко по-слаба активност срещу бактериите от групата на стафилококите и стрептококите. Маслото има и противогъбично действие.
Билката е подходяща за лечение на възпаления и инфекции на лигавицата на устата, венците и гърлото.
За тези заболявания се прави гаргара от градински чай. Сложете 2 супени лъжици смачкани сушени листа от билката в 2 чаши вряща вода. Покрийте го и го оставете да остане така за 20 или 30 минути, след това прецедете.
За да бъде успешно лечението, трябва да правите гаргара на всеки 3 часа.
Градинския чай втечнява бронхиалния секрет при възпаление на дихателните пътища. В тази връзка, билката може да се използва под формата на чай при бронхит. Чаят се приготвя от 1 супена лъжица изсушени листа и 2 чаши гореща вода. Пийте 3 пъти на ден.
Трябва да избягвате дългосрочното пиене на този чай, защото етеричното масло в листата съдържа токсичното вещество туйон.
Чаят може да се използва за подобряване на функциите на жлъчката и черния дроб, тъй като горчиви вещества и етеричното масло повишават секрецията на храносмилателни сокове в тялото.
Градинският чай има лек диуретичен ефект. Той е ефективен при хронични заболявания на пикочните пътища.
Билката помага и при изпотяване като регулира функцията на потните жлези. Препоръчва се при обилно изпотяване и при топли вълни при жени в менопаузата.